Darmowa dostawa przy zamówianiach już od 50zł!

7 korzyści z zażywania różeńca górskiego

7 korzyści z zażywania różeńca górskiego

1. Może zmniejszyć stres

Rhodiola od dawna znana jest jako adaptogen, a więc naturalna substancja, która w niespecyficzny sposób zwiększa odporność organizmu na stres (fizyczny lub psychiczny). Uważa się, że spożywanie adaptogenów w stresujących sytuacjach pomaga organizmowi lepiej się do nich zaadaptować. W jednym z badań oceniano wpływ ekstraktu z różeńca górskiego u 101 osób ze stresem życiowym i zawodowym: uczestnikom podawano 400 mg dziennie przez cztery tygodnie. Już po 3 dniach stwierdzono znaczną poprawę objawów stresu, takich jak zmęczenie, wyczerpanie i niepokój. Te pozytywne wyniki utrzymywały się przez okres całego badania. Wykazano również, że Rhodiola łagodzi objawy wypalenia, które może wystąpić przy przewlekłym stresie. Co więcej, w badaniu z udziałem 118 osób z wypaleniem zawodowym związanym ze stresem odnotowano poprawę pacjentów w wielu obszarach, takich jak stres czy depresja.

2. Potrafi zwalczyć zmęczenie

Stres, niepokój i niewystarczający sen to tylko kilka czynników, które mogą przyczyniać się do zmęczenia, które może powodować uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego. Ze względu na swoje właściwości adaptogenne, rhodiola pomaga łagodzić zmęczenie. W jednym czterotygodniowym badaniu z udziałem 60 osób skarżących się na zmęczenie związane ze stresem oceniano wpływ rhodioli na jakość życia oraz objawy zmęczenia, depresji i uwagi. Uczestnicy otrzymywali codziennie 576 mg rhodioli albo pigułkę placebo. Okazało się, że rhodiola ma pozytywny wpływ na poziom zmęczenia, generując lepsze wyniki niż w grupie z użyciem placebo. W podobnym badaniu 100 osób z objawami chronicznego zmęczenia otrzymywało 400 mg rhodioli codziennie przez osiem tygodni. Uczestnicy doświadczyli znacznej poprawy objawów stresu, zmęczenia, jakości życia, nastroju i koncentracji. Poprawę tę zaobserwowano już po jednym tygodniu leczenia i wskaźnik ten nadal poprawiał się do ostatniego tygodnia badania

3. Może pomóc zmniejszyć objawy depresji

Depresja jest powszechną, ale poważną chorobą, która negatywnie wpływa na to, jak się czujemy oraz jak działamy. Uważa się, że depresja może wystąpić, gdy substancje chemiczne w mózgu zwane neuroprzekaźnikami tracą równowagę chemiczną. Uważa się, że Rhodiola rosea ma właściwości przeciwdepresyjne poprzez równoważenie neuroprzekaźników w mózgu. W jednym sześciotygodniowym badaniu skuteczności rhodioli w leczeniu objawów depresji, 89 osób z łagodną lub umiarkowaną depresją zostało losowo przydzielonych do otrzymywania 340 mg lub 680 mg rhodioli lub pigułki placebo. Obie grupy przyjmujące różeniec doświadczyły znaczącej poprawy ogólnej stanu depresji, bezsenności i stabilności emocjonalnej, podczas gdy grupa placebo nie wykazała żadnej poprawy. W innym badaniu porównano działanie rhodioli z powszechnie przepisywaną antydepresyjną sertraliną, która jest sprzedawana pod nazwą Zoloft. Losowo podawano 57 osobom ze zdiagnozowaną depresją różeniec, sertralinę lub pigułkę placebo przez 12 tygodni. Chociaż rhodiola i sertralina zmniejszały objawy depresji, sertralina miała większy efekt, jednak rhodiola powodowała mniej skutków ubocznych i była lepiej tolerowana.

4. Poprawia funkcje mózgu

Ćwiczenia, prawidłowe odżywianie i dobry sen to doskonałe sposoby na utrzymanie prawidłowej sprawności mózgu. Pomocne mogą być również niektóre suplementy, w tym rhodiola. W jednym z przeprowadzonych badań przetestowano wpływ różeńca górskiego na zmęczenie psychiczne u 56 lekarzy pracujących w nocy. Lekarze zostali losowo przydzieleni do przyjmowania 170 mg rhodioli lub pigułki placebo codziennie przez dwa tygodnie. Rhodiola zmniejszyła zmęczenie psychiczne i poprawiła wydajność w zadaniach związanych z pracą o 20% w porównaniu z placebo. W innym badaniu przyjrzano się wpływowi rhodioli na kadetów wojskowych wykonujących nocną służbę. Kadeci spożywali 370 mg lub 555 mg rhodioli lub jeden z dwóch placebo dziennie przez pięć dni. Okazało się, że obie dawki poprawiają zdolność kadetów do pracy umysłowej w porównaniu z placebo. W kolejnym badaniu uczniowie doświadczyli znacznie zmniejszonego zmęczenia psychicznego, poprawy wzorców snu i zwiększonej motywacji do nauki po przyjmowaniu suplementów z rhodiolą przez 20 dni. Ich wyniki egzaminów okazały się być o 8% lepsze, niż w grupie placebo.

5. Może poprawiać wydolność fizyczną

Rhodiola wydaje się być również pomocna w zakresie podnoszenia poziomu wydolności fizycznej. W jednym z przeprowadzonych badań, uczestnikom podano 200 mg rhodioli lub placebo dwie godziny przed wykonaniem testu rowerowego. Osoby, którym podano korzeń arktyczny, były w stanie ćwiczyć dłużej niż osoby, którym podano placebo. W innym badaniu przyjrzano się jego wpływowi na wydajność ćwiczeń wytrzymałościowych. Uczestnicy pokonywali 6-milową symulację wyścigu na czas. Na godzinę przed wyścigiem uczestnikom podano rhodiolę w dawce 1,4 mg na funt (3 mg na kg) masy ciała lub pigułkę placebo. Osoby, którym podano rhodiolę, ukończyły wyścig znacznie szybciej niż grupa placebo. W tych i innych badaniach wykazano, że rhodiola poprawia wyniki ćwiczeń poprzez zmniejszenie postrzeganego wysiłku.

6. Może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która pojawia się, gdy organizm traci zdolność do wytwarzania insuliny lub reagowania na nią, co skutkuje wysokim poziomem cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę często stosują zastrzyki z insuliny lub leki zwiększające wrażliwość na insulinę, aby znormalizować zbyt wysoki poziom cukru w krwioobiegu. Co ciekawe, badania na zwierzętach sugerują, że rhodiola może być pomocna w kontrolowaniu tej choroby. Wykazano, że adaptogen obniża poziom cukru we krwi u szczurów z cukrzycą poprzez zwiększenie liczby transporterów glukozy we krwi. Transportery te obniżają poziom cukru we krwi, przenosząc glukozę do komórek. Warto zaznaczyć, że badania przeprowadzono na gryzoniach, więc ich wyników nie można uogólniać na ludzi. Są jednak nieodpartym powodem do zbadania wpływu różańca na poziom cukru we krwi u ludzi. Jeśli jednak masz cukrzycę i chcesz przyjmować suplementy z rodiolą, najpierw skonsultuj się ze swoim dietetykiem lub lekarzem.

7. Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Salidrozydy, czyli jeden ze składników zawartych w rhodioli, badano pod kątem ich właściwości przeciwnowotworowych. Badania laboratoryjne z użyciem probówek wykazały, że hamują one wzrost komórek raka pęcherza, okrężnicy, piersi i wątroby. W rezultacie naukowcy zasugerowali, że rhodiola może być przydatna w leczeniu wielu rodzajów raka. Jednak dopóki nie pojawią się badania na ludziach, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy rhodiola może pomóc w leczeniu raka.

Podobne posty

Poznaj 12 sprawdzonych sposobów na lepszy sen w formie darmowego e-booka od Wild Alchemy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać darmowy PDF: