Darmowa dostawa przy zamówianiach już od 50zł!

Czym jest rhodiola rosea, czyli euroazjatycki korzeń arktyczny?

Czym jest rhodiola rosea, czyli euroazjatycki korzeń arktyczny?

Czym jest zyskujący na popularności arktyczny korzeń? Rhodiola rosea, czyli różeniec górski albo korzeń arktyczny jestem ziołem rosnącym w zimnych, górzystych regionach Europy i Azji. Jego korzenie są uważane za adaptogeny, co oznacza, że po spożyciu pomagają organizmowi przystosować się do wymagających okoliczności, zwłaszcza stresu psychicznego lub fizycznego.

Korzeń różeńca zawiera ponad 140 aktywnych składników, z których dwa najsilniejsze to rozawiny i salidrozydy. Obecnie jest szeroko stosowany jako suplement diety, ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, ale mieszkańcy Rosji i krajów skandynawskich już od wieków używali rhodioli w leczeniu lęku, zmęczenia i depresji.

7 korzyści płynących z zażywania różeńca górskiego

1. Może zmniejszyć stres

2. Potrafi zwalczyć zmęczenie

3. Może pomóc zmniejszyć objawy depresji

4. Poprawia funkcje mózgu

5. Może poprawiać wydolność fizyczną

6. Może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy

7. Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Dawkowanie różeńca górskiego

Zalecana dawka dla dorosłych rhodioli w postaci kapsułek wynosi od 100 do 400 mg dziennie w celu złagodzenia objawów stresu, zmęczenia lub depresji oraz od 100 do 200 mg na godzinę lub dwie przed wysiłkiem fizycznym, jeśli chcemy zwiększyć naszą wydolność. Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby zalecać stosowanie rhodiola rosea u dzieci. Najlepiej zażywać rhodiolę na pusty żołądek, ale nie przed snem, ponieważ ma ona lekki efekt stymulujący. Zazwyczaj różeńca zakupimy w postaci kapsułek, ale jest również dostępny w innych formach, takich jak ekstrakty i herbaty.

Skutki uboczne różeńca górskiego

Rhodiola jest bezpieczna i dobrze tolerowana, ewentualne skutki uboczne są rzadkie i łagodne. Najczęstsze możliwe skutki uboczne to aktywacja, pobudzenie, bezsenność, lęk i sporadyczne bóle głowy. Rekomendowane dawki rhodioli to poniżej 2% dawki, która uznana została za niebezpieczną w badaniach na zwierzętach, więc suplementując ją z zachowaniem rozsądku, pozostawiamy sobie duży margines bezpieczeństwa.

Interakcje różeńca górskiego z lekami

Jeśli rozważasz stosowanie rhodioli razem z lekami psychotropowymi, zdecydowanie powinieneś/aś skonsultować się z lekarzem. Rhodiola może zwiększyć pobudzające działanie kofeiny; może również nasilać objawy lęku, działanie antybiotyków czy leków antydepresyjnych. Może również zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych czy wpływać na leki przeciwcukrzycowe lub tarczycowe. W przypadku jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych, zaleca się odstawienie leków i konsultację z lekarzem.

Podobne posty

Poznaj 12 sprawdzonych sposobów na lepszy sen w formie darmowego e-booka od Wild Alchemy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać darmowy PDF: