- Jeśli nie możesz zasnąć, przede wszystkim: akceptacja to Twój sojusznik, natomiast stres to Twój wróg. Tak – możliwe, że będziesz spał(a) tej nocy krócej i być może będziesz następnego dnia odczuwać zmęczenie, ale nie będzie to dla Ciebie zabójcze ani groźne dla zdrowia; jesteś też w gronie wielu milionów osób, które mają problem z zaśnięciem nawet tej samej nocy. Krótszy sen tej nocy zwiększy Twoje szanse na bezproblemowe zaśnięcie następnego dnia, zaś Ty potrzebujesz odprężenia się i zakumulowania większego zmęczenia organizmu. Nie stresuj się odpowiedzią na pytanie, jak szybko zasnąć – daj sobie czas.
- Nie czekaj w łóżku na sen dłużej niż 1 godzinę. Nasze mózgi doskonale radzą sobie w kojarzeniu faktów i po dłuższym czasie zaczną utożsamiać przebywanie w łóżku ze stanem czuwania.
- Wyjdź z łóżka i poczytaj książkę (najlepiej fikcję) przy przygaszonym świetle o ciepłej barwie lub zajmij się powtarzalną, relaksującą czynnością (np. układanie puzzli).
- Unikaj jak ognia jasnych (zwłaszcza zimnych) świateł oraz ekranów urządzeń elektronicznych. Nie sprawdzaj e-maili czy mediów społecznościowych – zwiększanie poziomu dopaminy i kortyzolu to ostatnia rzecz, którą powinieneś/aś robić, próbując zasnąć.
- Spróbuj ochłodzić i w pełni zaciemnić swoją sypialnię. Niższa temperatura i brak światła to warunki, których Twoje ciało potrzebuje do zainicjowania snu.
- Jeśli odczuwasz stres lub niepokój, spróbuj medytacji typu mindfulness, pisania w pamiętniku, modlitwy lub ćwiczeń językowych (na przykład klasycznego oddechu 4-7-8, w którym wdech trwa 4 sekundy, trzymanie oddechu 7 sekund, a na końcu wydech trwa 8 sekund).
- Jeśli jesteś głodny/a, zjedz lekką i łatwostrawną przekąskę (banan, nasiona, jogurt, indyka, orzechy, awokado), które pozwolą Ci też zwiększyć poziom l-tryptofanu (składnika potrzebnego do wydzielania melatoniny).
- Rozważ gorącą kąpiel lub prysznic, lub przemyj twarz ciepłą wodą, co ułatwi Twojemu ciału dystrybucję temperatury na zewnątrz (ważny element przygotowania do snu).
- Nie wracaj do łóżka, dopóki nie poczujesz się senny. Więcej zyskasz czekając 30 minut dłużej, niż kręcąc się w pościeli przez kolejne 2 godziny.
- Stosuj naturalnie występujące suplementy, takie jak: melisa, chmiel, waleriana, rumianek, reishi, ashwagandha, l-teanina, melatonina, magnez, l-tryptofan, glicyna czy miód.